یکشنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۹ ۱۰:۳۴ ۱۸۶ مرتبه ۰

تقویت سیستم ایمنی

سیستم ایمنی بدن شما از مجموعه ای پیچیده از سلول ها ، فرآیندها و مواد شیمیایی تشکیل شده است که به طور مداوم از بدن شما در برابر عوامل بیماری زای مهاجم، از جمله ویروس ها، سموم و باکتری ها دفاع می کند.

سالم نگه داشتن سیستم ایمنی بدن در تمام سال برای جلوگیری از عفونت و بیماری مهم است. انتخاب گزینه های زندگی سالم با مصرف غذاهای مغذی و خواب کافی و ورزش مهمترین راه های تقویت سیستم ایمنی بدن است.

علاوه بر این، تحقیقات نشان داده است که مکمل برخی ویتامین ها، مواد معدنی، گیاهان و سایر مواد می تواند پاسخ ایمنی را بهبود بخشد و به طور بالقوه در برابر بیماری محافظت کند.

با این حال ، توجه داشته باشید که برخی مکمل ها می توانند با داروهای بدون نسخه یا با نسخه که مصرف می کنید در تداخل باشند. برخی مکمل ها ممکن است برای افرادی که شرایط بهداشتی خاصی دارند مناسب نباشد. قبل از شروع مکمل ها حتما با پزشک معالج خود صحبت کنید.

در اینجا 14 مکمل وجود دارد که به دلیل پتانسیل تقویت کننده سیستم ایمنی بدن شناخته شده اند:

1-ویتامین D

ویتامین D یک ماده مغذی محلول در چربی است که برای سلامتی و عملکرد سیستم ایمنی بدن شما ضروری است.
ویتامین D اثرات ضد پاتوژن مونوسیت ها و ماکروفاژها را افزایش می دهد - گلبول های سفید که قسمت های مهم دفاع سیستم ایمنی بدن شما هستند - و التهاب را کاهش می دهد که به تقویت پاسخ ایمنی کمک می کند.

2- روی

روی ماده معدنی است که معمولاً به مکمل ها و سایر محصولات مراقبت های بهداشتی مانند آبنبات های سرد اضافه می شود که به منظور تقویت سیستم ایمنی بدن است. روی برای عملکرد سیستم ایمنی بدن ضروری است  وبرای رشد و ایجاد سلولهای ایمنی مورد نیاز است و نقش مهمی در پاسخ التهابی دارد

3- ویتامین C

ویتامین C به دلیل نقش مهم آن در سلامت ایمنی ، شاید محبوب ترین مکمل برای محافظت در برابر عفونت باشد.
این ویتامین عملکرد سلولهای مختلف ایمنی را پشتیبانی می کند و توانایی آنها در محافظت در برابر عفونت را تقویت می کند. همچنین با پاک سازی سلولهای قدیمی و جایگزینی آنها با سلولهای جدید ، سیستم ایمنی بدن را سالم نگه می دارد.

4- انواع توت ها

 عصاره توت ها پتانسیل ضد باکتری و ضد ویروسی در برابر پاتوژن های مسئول عفونت دستگاه تنفسی فوقانی و سویه های ویروس آنفلوانزا است.

5-  قارچ ها

برخی تحقیقات نشان می دهد که مکمل انواع خاصی از قارچ های دارویی ممکن است سلامت بدن را از چند طریق تقویت کرده و علائم برخی از بیماری ها از جمله آسم و عفونت های ریه را کاهش دهد.

6-گون یا Astragalus گیاهی است که معمولاً در طب سنتی چینی (TCM) مورد استفاده قرار می گیرد. تحقیقات حیوانی نشان می دهد كه عصاره آن ممكن است پاسخهای مرتبط با ایمنی را به میزان قابل توجهی بهبود بخشد
7-سلنیوم ماده معدنی است که برای سلامتی ایمنی ضروری است. تحقیقات حیوانی نشان می دهد که مکمل های سلنیوم می تواند دفاع ضد ویروسی را در برابر سویه های آنفلوانزا، از جمله H1N1 تقویت کند.
8-سیر دارای خواص ضد التهابی و ضد ویروسی قدرتمندی است. نشان داده شده است که با تحریک گلبولهای سفید محافظ مانند سلولهای NK و ماکروفاژها سلامت ایمنی را تقویت می کند. با این حال ، تحقیقات انسانی محدود است.
9-آندروگرافیس. این گیاه حاوی آندروگرافولید ، ترکیبی از ترپنوئید است که دارای اثرات ضد ویروسی در برابر ویروس های ایجاد کننده بیماری های تنفسی ، از جمله enterovirus D68 و آنفولانزای A است.
10- شیرین بیان حاوی بسیاری از مواد، از جمله glycyrrhizin است که ممکن است به محافظت در برابر عفونت های ویروسی کمک کند. مطابق تحقیقات ، گلیسیریزین فعالیت ضد ویروسی را در برابر کرونا ویروس مرتبط با سندرم تنفسی حاد شدید نشان می دهد (SARS-CoV)

11-ویتامین های B کمپلکس. ویتامین های گروه B از جمله B12 و B6 برای پاسخ ایمنی سالم از اهمیت زیادی برخوردار هستند. با این حال، بسیاری از بزرگسالان از نظر آنها کمبود دارند ، که ممکن است بر سلامت سیستم ایمنی تأثیر منفی بگذارد
12- کورکومین ترکیب اصلی فعال در زردچوبه است. این ماده دارای خواص ضد التهابی قدرتمندی است و مطالعات مربوط به حیوانات نشان می دهد که ممکن است به بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن کمک کند
13- اکیناسه گیاهی در خانواده دیزی است. نشان داده شده است که برخی از گونه ها سلامت ایمنی را بهبود می بخشند و ممکن است اثرات ضد ویروسی در برابر چندین ویروس تنفسی از جمله ویروس سینسیشیال تنفسی و رینو ویروس ها داشته باشند.
14- بره موم ماده ای مانند رزین است که توسط زنبورهای عسل برای مقاوم سازی کندو ساخته می شود. اگرچه دارای اثرات چشمگیر تقویت کننده سیستم ایمنی است و همچنین می تواند دارای خاصیت ضد ویروسی باشد، اما تحقیقات بیشتری در مورد انسان مورد نیاز است

(Adopted: healthline)

تمامی حقوق این سامانه برای مرکز تحقیقات سرطان دستگاه گوارش محفوظ می باشد | تولید ۱۳۹۶